Jednorazowe foliówki – zbędne nieszczęście czy niezastąpiony gadżet?

Torby jednorazowe – zaśmiecające nieszczęście czy potrzebny element zakupów?

Częstokroć natrafić można na głosy, które deklarują, iż torby foliowe niszczą nasz glob i powinno się cokolwiek z tym faktem uczynić, by móc obronić środowisko przed bezwzględną erozją. Czy naprawdę bywa w taki sposób, że zwykła zrywka ma możliwość wywołać tak wiele niebezpieczeństwa i dla tego potrzeba ją usunąć z produkcji?

Płatne foliówki

Wszystko zapoczątkowało się bynajmniej nie dawno temu, gdy to w punktach usługowych zaczęto brać nadprogramowe opłaty za sprzedaż zrywek foliowych. Do tej pory torby foliowe były darmowe oraz powszechne dla każdego. Czym się takie działanie kończyło? Nieszczęśliwie tym, że ludzie nadużywali takich artykułów i zamiast spokojnie i bezproblemowo wsadzić całe swoje zakupy do dwóch foliówek, używaliśmy ich 5, bowiem tak bywało zdecydowanie wygodniej i szybciej. Oczywiste w momencie, kiedy torba jest dostępna darmowo, to nie posiadamy ograniczeń ani ponownych myśli. Właśnie przez takie postępowanie ludzie nie pomyśleli o fakcie, by zabierać ze sobą z domu 1 spośród poprzednio pozyskanych siatek na następne zakupy. Od momentu kiedy foliówki są odpłatne, ewenement niniejszy osiągnął zdecydowanie skromniejszy poziom i jeszcze mniej obywateli ot tak wywala ostatnie kilka drobnych na nową zrywkę.

Ekologiczne reklamówki foliowe

Największym rabanem, jaki podnosili ekolodzy i przyjaciele ziemii było to, iż dostępne siatki foliowe wykonane są z plastiku, CH2=CH2, więc pierwiastka ropopochodnego, który wpływa niekorzystnie na nasze otoczenie. Faktycznie przykrywające glob plastikowe reklamówki na pewno nie były niczym doskonałym. Nowoczesna wiedza jednak i zdolności dokonały, iż aktualnie dostępne foliówki bynajmniej nie grożą ziemii, a to dlatego, że wyprodukowane są z artykułów biodegradowalnych. Oznacza to, że torba ta zbudowana jest z budulców, jakie to znacznie szybciej rozkładają się w ziemii, natomiast podczas procesu rozpadu nie bywają przekazywane do gleby i atmosfery składniki syntetyczne i niezdrowe. Należy rozumieć, iż tak łagodna dla nas zmiana, dla globu jest odmianą zawrotną. Czy miałeś taką wiedzę, że podstawowa, nieduża, do tego momentu wytwarzana plastikowa reklamówka rozkłada się aż do 400 lat? Rozpatrzmy ile pokoleń w przyszłość musiałoby walczyć z zrywkami, jakie pozostawiliśmy im my – jako pokolenie.

Nie tylko torebki nieszkodliwe

Obecnie zwyczaj na trwanie w jedności wraz z ekosferą zajął jeszcze większe środowisko ludzi, co uczyniłoby, iż nie tylko torebki w hipermarketach wytwarzane są z materiałów biowchłanialnych. Sztuczne syntetyki zamieniane są na naturalną celulozę, mączkę kukurydzianą ewentualnie choćby C3H6O3. Zapamiętajmy, iż ekologiczne środowisko to bynajmniej nie jedynie imponująco kwitnące drzewa i kwiaty i beztroskie stworzenia, lecz przede wszystkim człowiek. Pomyślmy o swym organizmie jak o wielkim zbiorniku, do którego do obecnej chwili wsypywaliśmy zaplamione dodatkowo zakażone chemią produkty spożywcze i cytrusy. Propagujmy wiedzę wśród polaków i chwytajmy tylko po torebki biodegradowalne od wiodących i zweryfikowanych producentów.