Modyfikowanie mebli: efektowna folia

Mamy w domu wiekowe laminowane komody. Nie próbujemy ich malować, bowiem mówią, że farby do laminowanych sprzętów są kosztowne i niestety nie zawsze udaje się owocnie odmalować sprzęty. Myślimy o obklejeniu owych szafeczek. Czy w dalszym ciągu da radę gdziekolwiek dostać okleiny na meble? Jak dużo wszystko to kosztuje? Albo czy można własnoręcznie okleić szafki?

Okleiny wciąż bywają w sprzedaży. Dzięki bogatemu asortymentowi odcieni oraz rodzajów są bardzo popularne. Można okleiny dostać m.in. w markecie internetowym: meble na wymiar wrocław. Oklejenie szafeczek laminowanych jest korzystniejszym sposobem na odmłodzenie niźli lakierowanie. Rzeczywiście lakiery do laminowanych szafek są kosztowne, mają drażniący zapach w trakcie lakierowania dodatkowo nie każdorazowo da radę w taki sposób odświeżyć sprzęt, by wyglądał ładnie.

Jak dobrać właściwe okleiny, które się sprawdzą, będą atrakcyjnie wyglądać i nie zniszczą się szybko? Naklejki na szafeczki potrzebują spełniać kilka wymogów:

  • Muszą być solidne. Z tego powodu naklejka musi być pokryta solidnym laminatem, który okaże się niewrażliwy na małe zarysowania, zarysowania bądź zmiany temperatur (gdy planujemy postawić na oklejonym blacie kubek z ciepłą herbatą).
  • Ornament naklejki należy przykroić do wielkości mebla. Bynajmniej nie każdy model w skali 1:1 nada się na nieduże powierzchnie. Wielkopowierzchniowa ceratowa kratka przepadnie na frontach szuflad. Zakup okleiny dobrze więc z ekspedientem.
  • Okleiny posiadają desenie wszechstronne, jak np. „babcina” czerwono-biała kratownica ewentualnie groszki. Istnieją ludzie, którzy preferują klasykę oklein. Lecz szczególna naklejka może nadać sprzętowi świeży charakter. Stolik z dyskontu wyposażony w blat w motyle oraz taki sam stół opatrzony frontem w stylu komiksowym to są dwa różnorodne stoły, do różnorakich przestrzeni.

Naklejki na meble sporządzone są z grubej folii samoprzylepnej, pokrytej laminatem. Okleiny (podobnie jak tapety pokryte klejem) są odporne na oddziaływanie siłowe a także cieplne. Pozwala to oklejać nimi owe płaszczyzny jak blaty stolików, szafki łazienkowe i kuchenne, stoliki nocne. Wzór na okleinach to jest tzw. deseń, co oznacza, że projekt jest powtarzający się, zapętlony. Nie ma ryzyka złego dopasowania się obrazków na okleinie. Jedna strona pasuje do drugiej, a góra do dołu, dzięki temu wzór ma możliwość się kopiować w nieskończoność. Naklejki kupuje się w ustalonych rozmiarach lub mogą być zrealizowane na zlecenie.